Elastyczna i odpowiedzialna księgowość dla firm.

logo
 • +48 604 190 999

 • db@dbbiuro.com.pl

 • DB Biuro Rachunkowe

 • ul. 11 Listopada 49/4, 41-500 Chorzów

 • Pn - Pt

 • 08:00 - 16:30

 • Nasz NIP:

 • 627-216-23-00

 • Nasz Regon

 • 241312632

 • Nr konta (Alior Bank)

 • 15 2490 0005 0000 4500 6773 1037

Data wpisu: 13 Dec, 2018

Udostępnij ten wpis:

JPK VDEK – Likwidacja dekalracji VAT projekt

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt z dnia 30 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Projekt opracowany przez Ministerstwo Finansów zakłada przede wszystkim likwidację deklaracji VAT-7 i VAT-7K przy równoczesnym zastąpieniu ich zbiorczym plikiem elektronicznym zawierającym informacje o pełnej ewidencji podatników VAT czynnych oraz dane zastrzeżone obecnie dla deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Nowy plik JPK, którego nazwa zastosowana przez Ministerstwo Finansów to JPK_VDEK, będzie więc łączył w sobie elementy pełnej ewidencji VAT oraz elementy dotychczasowych deklaracji VAT niewystępujące w obecnym pliku JPK, takie jak kwota zobowiązania podatkowego, kwota do przeniesienia czy do zwrotu, informacje o korekcie podatku z tytułu ulgi na złe długi, stosowanie procedur VAT, marża, czy też uczestniczenie jako drugi w kolejności podatnik w transakcji trójstronnej.
Należy zauważyć, że powyższa zmiana nie polega wyłącznie na scaleniu JPK_VAT i deklaracji VAT-7 i VAT-7K, lecz będzie skutkować rozszerzeniem przekazywanych informacji dotyczących prowadzonej ewidencji VAT. Zgodnie bowiem z projektowanym art. 109 ust. 3b ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 1, są obowiązani przesyłać za każdy miesiąc do właściwego urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej ewidencję, o której mowa w ust. 3, na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c, łącznie z deklaracją, w terminie właściwym do złożenia tej deklaracji. Z powyższego przepisu wynika obowiązek przekazywania do Ministerstwa Finansów pełnej ewidencji, a nie wybranych jej elementów. Oznaczać to będzie ujmowanie w pliku JPK_VDEK choćby takich danych jak dotyczących przemieszczania własnych towarów do innych krajów członkowskich, które nie stanowią WDT – art. 109 ust. 10 i 10a ustawy o VAT.

Podatnicy podatku VAT rozliczający się miesięcznie, w świetle ww. projektu, będą przesyłać jeden plik zawierający zbiorcze dane o pełnej ewidencji podatkowej oraz informacje niezbędne do złożenia deklaracji VAT-7. Inaczej będzie gdy podatnik obecnie rozlicza się kwartalnie i składa deklaracje VAT-7K. Podatnicy tacy będą składać po pierwszym i drugim miesiącu kwartału plik JPK_VDEK dotyczący jedynie ewidencji podatkowej. Część JPK_VDEK dotycząca części deklaracyjnej będzie wypełniana przez takich podatników dopiero za trzeci miesiąc kwartału.
Wprowadzenie jednego pliku ewidencyjno-deklaracyjnego będzie skutkowało likwidacją załącznika do deklaracji druku VAT-ZD dotyczącego zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego przy uldze na złe długi. Zlikwidowana zostanie również informacja podsumowująca VAT-27, której treść zostanie zaabsorbowana przez nowy JPK.

Masz pytania w tym temacie?

Nie zwlekaj i bądź na bieżąco z najnowszymi interpretacjami w prawie podatkowym.
Każdy Klient, którego obsługujemy jest na bieżąco informowany o najważniejszych dla niego zmianach w prawie.
Dołącz do nas!

Skontaktuj się