Elastyczna i odpowiedzialna księgowość dla firm.

logo
 • +48 604 190 999

 • db@dbbiuro.com.pl

 • DB Biuro Rachunkowe

 • ul. 11 Listopada 49/4, 41-500 Chorzów

 • Pn - Pt

 • 08:00 - 16:30

 • Nasz NIP:

 • 627-216-23-00

 • Nasz Regon

 • 241312632

 • Nr konta (Alior Bank)

 • 15 2490 0005 0000 4500 6773 1037

Data wpisu: 14 May, 2018

Udostępnij ten wpis:

Uchwalono Konstytucję Biznesu

Pod nazwą "Konstytucja Biznesu" kryje się pakiet kilku różnych ustaw. Najważniejszą z nich - z punktu widzenia małych firm - jest ustawa Prawo Przedsiębiorców.
Na ostatnim styczniowym posiedzeniu, Sejm uchwalił większością głosów aż pięć ustaw wchodzących w skład Konstytucji Biznesu.
Przyjęte przez Sejm Prawo Przedsiębiorców wprowadza zupełnie nowe rozwiązanie polegające na zwolnieniu nowych firm ze składek ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami, każda nowo zarejestrowana firma będzie bowiem zwolniona z opłacania składek przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Zwolnieniem objęte zostały składki na ubezpieczenie społeczne, a więc składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa. Nowe przepisy wejdą w życie już 31 marca 2018 roku.
Ta sama ustawa wprowadza również pojęcie tzw. działalności nierejestrowanej. Osoby, które osiągają miesięczne przychody niższe od 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie będą musiały w ogóle rejestrować działalności, a co za tym idzie, nie będą miały obowiązku opłacania jakichkolwiek składek ZUS (w tym również składki zdrowotnej). To rozwiązanie wejdzie w życie wcześniej, bo już 1 marca 2018 roku.
W praktyce więc, już od marca każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać jednocześnie z kilku nowych rozwiązań umożliwiających znaczne obniżenie obciążeń płaconych obecnie na rzecz ZUS. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność, który w pierwszych miesiącach aktywności nie osiąga przychodów, nie będzie bowiem musiał dokonywać żadnych czynności zgłoszeniowych, a co za tym idzie - nie zapłaci żadnych składek do ZUS.
Rejestracja nie będzie również wymagana po osiągnięciu pierwszych przychodów tak długo, jak przychody te nie przekroczą pułapu 1050 zł w skali miesiąca. Jeśli jednak w którymś z miesięcy przychód taki zostanie osiągnięty, działalność będzie podlegała zgłoszeniu w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia wspomnianego limitu przychodów.
To jednak nie będzie oznaczać końca zwolnień. W tym momencie bowiem przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo skorzystać z półrocznego zwolnienia z ZUS, co oznacza, że jeszcze przez kolejne 6 miesięcy nie będzie miał obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku zapłaci jedynie składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł.
To jednak nie wszystko. Po wykorzystaniu półrocznego zwolnienia, będzie można bowiem dodatkowo skorzystać jeszcze z 2-letniej ulgi w ZUS. Przez kolejne 24 miesiące przedsiębiorca będzie miał zatem prawo do opłacania składek w obniżonej wysokości. Te preferencyjne składki wynoszą obecnie 520,10 zł.

Masz pytania w tym temacie?

Nie zwlekaj i bądź na bieżąco z najnowszymi interpretacjami w prawie podatkowym.
Każdy Klient, którego obsługujemy jest na bieżąco informowany o najważniejszych dla niego zmianach w prawie.
Dołącz do nas!

Skontaktuj się